3D Yazıcılara giriş…

Üç boyutlu yazıcılar, belirli yazılımlarla sanal ortamda tasarlanan cisimleri gerçek hale
dönüştürebileceğiniz prototipleme araçlarıdır. Bu teknoloji el ile yada çeşitli imalat yöntemleriyle
gerçekleştirilmesi mümkün olmayan geometrileri üretebilmektedir.
Basitçe çalışmasını anlatıcak olursak yapılan çizimi dosya ile yazıcıya göndeririz ve yazıcımız da onu bize katmanlar halinde gerçeğe dönüştürür.
Sonuç olarak çizimlerimiz tamamen gerçek boy ve ölçütleriyle ortaya çıkmış olur.


Katı bir nesneyi üretirken, eğer bunu manuel olarak el ile yapmaya kalkarsak, milimetresi milimetresine bizden istenilen gerçek boy ve ölçütlere sahip olmamız pek mümkün olmaz.
Bu noktada 3D yazıcı, tasarladığımız nesneyi gerçekten istediğimiz ölçülerle ortaya koyabilir ve bunu çok kısa bir süre zarfında halledebilir. Bu sebeple fabrikalar imal edecekleri ürünlerde imalat öncesinde bir prototip yapmak isterse bu yola başvurarak üretimde hataları ve kusurları, bununla beraber maliyeti de indirger diyebiliriz.

 

Sağlık sektöründen savunma sanayisine kadar 3D yazıcıların kullanım alanları çok geniştir ve kullanım alanına göre de birçok çeşidi ve malzemesi vardır.Daha profesyonel çalışmalar için,yada orta veya küçük ölçekli çizimler için yazıcıların kapasiteleri ve boyutları da değişebilir.

Bunun yanında evde kullanılabilecek tip yazıcılar ile kendinize küçük kullanışlı eşyalar, takılar yapabilirsiniz. Yada ebeveynler çocukları için oyuncaklar yapabilir veya isterseniz sevdiğiniz bir karakterin figürünü yapabilirsiniz.

Eğer hobi elektroniği ile uğraşıyorsanız robotunuzun kol gövde bacak gibi kısımlarını 3D baskıda alabilirsiniz  sonra kurduğunuz devrelerle birlikte robotunuza canlılık verebilirsiniz. Böyle hobileri olan kişiler için de 3D yazıcılar genelde vazgeçilmez bir teknoloji olmaktadır .

.